Dārza darbu kalendārs 2018. gada augustam

Šī gada jūlijs iezīmējās ar ilgstošu karstumu un vietām arī nokrišņu deficītu. Kurzemes pusē sausums izraisīja ilgstošu plašu meža un kūdras purva ugunsgrēku Valdgales un Puzes pagastos. 

Dārza darbu kalendārs 2018. gada augustam

Dārza darbu kalendārs augustam

Laika apstākļi augustā
Latvijā augusts ir otrs siltākais gada mēnesis. Piekrastes rajonos gaisa temperatūra, salīdzinot ar jūliju, pat nedaudz pieaug. Arī absolūtais temperatūras rekords Latvijā ir fiksēts augustā: 2014. gada 4. augustā Ventspilī karstums sasniedza 37,8°C. Tomēr augustā naktis pamazām kļūst vēsākas un mēneša beigās jau ir iespējamas salnas.

Lai gan augustā pērkona negaisu skaits samazinās, tomēr nokrišņu daudzums ir gandrīz tikpat liels kā jūlijā.

Dārza darbi

Pēdējais vasaras mēnesis pirmām kārtām ir ražas laiks, kad dārzkopjiem jānovāc izaudzētais. Jāievēro, ka pēc mēness kalendāra uzglabāšanai paredzētos augļus, ogas un dārzeņus labāk novākt augšupejošā (nejaukt ar augošu!) mēnesī. Šīs dienas tabulā ir apzīmētas ar augšup vērstu bultiņu. Piemēram, laikā, kad dilstošs mēness atrodas Vērša zīmē, ir labi novākt sakņaugus. Šogad tas iekrīt 4. un 5., kā arī 31. datumos.

Bez tam 15. augusts ir Lielās Māras diena, kas pēc ticējumiem esot labvēlīga sīpolu noņemšanai.

Laistīšanai piemērotākās ir lapu dienas, bez tam jāizvērtē, cik tā vispār ir nepieciešama, jo pārlieku laistīšana augus, arī mauriņu, “izlutina”, un tie nedzen saknes dziļumā.

Augļudārzā. Augustā ienākas vasaras āboli un bumbieri, agrās plūmes un pēdējie skābie ķirši. Ja tas jau nav izdarīts, tad ražojošiem augļukokiem atbalsta zarus. Augļu dienās stāda avenes un zemenes. Ogulājiem pēc ražas novākšanas izgriež slimos, sausos un bojātos zarus. Irdina un ravē apdobes.

Sakņu dārzā. No dārzeņiem novāc tomātus, gurķus, sīpolus, agros burkānus, kabačus, selerijas, galda bietes, pētersīļus un citus. Pusgatavos tomātus novieto lecektīs, siltumnīcās vai citās telpās nogatavināšanai. Augustā jāremontē un jādezinficē sakņu pagrabi; sakņu dienās mēslo un apstrādā augsni, pārrok un iekārto komposta kaudzes.

Laukā var izsēt skābenes un daudzgadīgos sīpolus. Izmantošanai rudenī sēj dilles, salātus un rudens šķirņu redīsus.

Košumdārzā. Mēneša sākumā jāizrok, ja tie vēl nav novākti, hiacinšu, narcišu, tulpju un citu puķu sīpoli. Ar ceru dalīšanu var pavairot ziemciešu puķes: astilbes, flokšus, īrisus un peonijas. Augustā stāda un pārstāda mazās sīpolpuķes – krokusus, muskares, sniegpulkstenītes un vēlziedes. Apgriež dzīvžogus un dekoratīvos krūmus. Lapu dienās var sēt zālāju. Mēneša beigās ārā iznestos telpaugus pārvieto uz telpām.

Par tabulu

Kā darboties ar kalendāru var lasīt šeit. Informāciju par mēness ciklu izmantošanu dārzkopībā var atrast rakstā “Mēness un dārzs“, kā arī rakstos par augļu, lapu, ziedu un sakņu dienām.

Mūsu veidotās tabulas veidošanā NETIEK izmantota vācu pētnieces Marijas Tūnas metodika, tāpēc ar atsevišķiem publicētiem dārza darbu kalendāriem var būt ievērojamas atšķirības.
Dārza darbu kalendārs 2018. gada augustam

Datums Mēness fāze Mēness zodiaka zīmēs Piezīmes
1 T A 13:54augļi
2 C augļi
3 Pt  Vr 22:51sakņu diena
4 S Dilst 21:18 sakņu diena
5 Sv sakņu diena
6 P D 04:32ziedu diena
7 O ziedu diena
8 T Vz 07:01lapu diena
9 C lapu diena
10 Pt L 07:18augļi Šī diena nav labvēlīga dārza darbiem
11 S Jauns 12:58  augļi Saules aptumsums. Nelabvēlīga diena.
12 Sv J 06:59sakņu diena Šī diena nav labvēlīga dārza darbiem
13 P sakņu diena
14 O Sv 07:57ziedu diena
15 T ziedu diena Lielās Māras diena – tradicionālā sīpolu ņemamā diena
16 C Sk 11:54lapu diena
17 Pt lapu diena
18 S Aug 10:49  St 19:45augļi
19 Sv augļi
20 P augļi
21 O  M 07:00sakņu diena
22 T sakņu diena
23 C Ū 19:56ziedu diena
24 Pt ziedu diena
25 S ziedu diena
26 Sv Pilns 14:56  Z 08:32lapu diena  Diena nav labvēlīga stādīšanai un pārstādīšanai
27 P lapu diena
28 O A 19:35augļi
29 T augļi
30 C augļi
31 Pt Vr 04:30sakņu diena

Tabulā izmantotie apzīmējumi: Zodiaka zīmes: A – Auns, Vr – Vērsis, D – Dvīņi, Vz – Vēzis, L – Lauva, J – Jaunava, Sv – Svari, Sk – Skorpions, St – Strēlnieks, M – Mežāzis, Ū – Ūdensvīrs, Z – Zivis

Autors: tava-pasaule.lv / Foto: pixabay.com

Kalendāra sastādīšanā izmantotie avoti: A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. “Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”


SAISTĪTIE RAKSTI:
Dārza darbi pēc mēness kalendāra Mēness kalendārs 2019
Mēness kalendārs augustam

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *