Dārza darbu kalendārs 2017. gada septembrim

Dārza darbu kalendārs 2017. gada septembrim

Daļu Latvijas šīgada augusts pārsteidza ar milzu lietusgāzēm. Tā piemēram Rēzeknē 36 stundu laikā uz kvadrātmetru nolija 160 litru ūdens – gandrīz divarpus augusta normas. Atliek cerēt, ka septembris būs sausāks.

Dārza darbu kalendārs septembrim

Laika apstākļi septembrī

Diennakts vidējā temperatūra mēneša laikā pakāpeniski pazeminās par 5-6 °C. Pēc 20. septembra, sākot ar austrumu rajoniem, vidējā diennakts gaisa temperatūra noslīd zem 10°C, un beidzas augu aktīvās veģetācijas periods, kas piekrastes rajonos gan parasti ilgst līdz oktobra sākumam. Nopietnākas rudens salnas sākas jau mēneša pirmajā dekādē Vidzemes un Latgales augstienēs, bet septembra otrajā pusē – arī piejūras rajonos.
Nokrišņu daudzums septembrī kopumā nedaudz samazinās. Kaut arī līst biežāk, tomēr nokrišņi ir mazāk intensīvi kā vasarā. Krasi samazinās pērkona negaisu skaits.

Dārza darbi

Pirmais rudens mēnesis pirmām kārtām ir ražas laiks, kad dārzkopji novāc izaudzēto. Jāievēro, ka pēc mēness kalendāra uzglabāšanai paredzētos augļus, ogas un dārzeņus labāk novākt augšupejošā (nejaukt ar augošu!) mēness zīmēs. Šīs dienas tabulā ir apzīmētas ar augšup vērstu bultiņu.

Septembrī var pārrakt komposta kaudzes.

Sakņudārzā.
No dārzeņiem novāc bietes, burkānus, kāļus, vidēji vēlos kāpostus, rutkus, selerijas un lielāko daļu pārējo dārzeņu. Pēc dārzeņu novākšanas to aizņemtās platības mēslo un uzar vai uzrok.

Augļudārzā.
Mēneša beigās var rakt bedres augļu koku stādiem, tomēr pašu stādīšanu būtu labāk atlikt uz oktobri. Ienākas vēlās vasaras un rudens ābolu un bumbieru šķirnes, kā arī vairums plūmju. Pirmajā septembra dekādē vēl var stādīt zemenes.

Košumdārzā.
Mēneša sākumā telpās jāsanes pa vasaru ārā novietotie telpaugi. Septembra otrajā pusē sāk stādīt puķu sīpolus: tulpes, hiacintes, krokusus, sniegpulkstenītes, muskares un vēl atlikušās narcises.

Par tabulu

Kā darboties ar kalendāru var lasīt šeit. Informāciju par mēness ciklu izmantošanu dārzkopībā var atrast rakstā “Mēness un dārzs“, kā arī rakstos par augļu, lapu, ziedu un sakņu dienām.

Mūsu veidotās tabulas veidošanā NETIEK izmantota vācu pētnieces Marijas Tūnas metodika, tāpēc ar atsevišķiem publicētiem dārza darbu kalendāriem var būt ievērojamas atšķirības.Dārza darbu kalendārs 2017. gada septembrim

Datums Mēness fāze Mēness zodiaka zīmēs Piezīmes
1 Pt Msakņu diena
2 S Ū 23:06ziedu diena
3 Sv ziedu diena
4 P ziedu diena
5 O Z 08:28lapu diena
6 T  Pilns 10:03 lapu diena
7 C  A 15:01augļi
8 Pt augļi
9 S Vr 19:23sakņu diena
10 Sv sakņu diena
11 P D 22:29ziedu diena
12 O ziedu diena
13 T  Dilst 09:25 ziedu diena
14 C Vz 01:12lapu diena
15 Pt lapu diena
16 S L 04:09augļi
17 Sv augļi
18 P J 07:52sakņu diena
19 O sakņu diena
20 T Jauns 08:30 Sv 13:06ziedu diena  Šī diena nav labvēlīga dārza darbiem.
21 C ziedu diena
22 Pt Sk 20:40lapu diena
23 S lapu diena
24 Sv lapu diena
25 P St 07:01augļi
26 O augļi
27 T M 19:24sakņu diena
28 C  Aug 05:53 sakņu diena
29 Pt sakņu diena
30 S Ū 07:40ziedu diena

Tabulā izmantotie apzīmējumi: Zodiaka zīmes: A – Auns, Vr – Vērsis, D – Dvīņi, Vz – Vēzis, L – Lauva, J – Jaunava, Sv – Svari, Sk – Skorpions, St – Strēlnieks, M – Mežāzis, Ū – Ūdensvīrs, Z – Zivis

Autors: tava-pasaule.lv / Foto: TavaPasaule

Kalendāra sastādīšanā izmantotie avoti: A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. ” Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”

SAISTĪTIE RAKSTI:
Dārza darbi pēc mēness kalendāra Mēness kalendārs septembrim
Dārza darbu kalendārs augustam

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *