Dārza darbu kalendārs 2017. gada martam

Dārza darbu kalendārs 2017. gada martam
Marts, senāk saukts arī par Sērsnu mēnesi, 2017. gadā ir atnācis ar lietu un pamatīgiem plusiem. Vai dabā būs atnācis pavasaris, vai arī atkusni nomainīs marta sals – to rādīs laiks, jo sinoptiķu prognozes šeit dalās.

Savukārt astronomiskais pavasaris iestāsies sākoties mēneša trešajai dekādei – 20. martā plkst. 12:29, Saulei pārejot Auna zīmē.

Dārza darbu kalendārs martam

Laika apstākļi martā

Martā dienas strauji kļūst garākas, līdz 20. martā diena ar nakti kļūst vienāda garuma. Temperatūras svārstības martā ir visai lielas gan diennakts griezumā, kad dienā pakususī sniega virskārta naktīs bieži sasalst, veidojot plānu ledus garozu – sērsnu, gan arī mēneša gaitā. Marta aukstuma rekords tika uzstādīts 1942. gada 14. martā Ainažos, kad termometra stabiņš noslīdēja līdz -34,4 °C. Bet nav retums arī siltas dienas, sevišķi mēneša otrā pusē. Piemēram, 2015. gadā turpat Ainažos 18. martā bija +15 grādu silts. Nokrišņu martā ir maz – tas ir otrs sausākais mēnesis pēc februāra.

Dārza darbi

Augļudārzā.
Augļu dārzā uz marta beigām, kad vairs nav gaidāmi lieli mīnusi, var sākt apgriezt augļu koku un krūmu zarus – bojātos un nokaltušos, kā arī veidot vainagus. To pašu dara ar dekoratīvajiem krūmiem. Atcerēsimies, ka visus griešanas darbus labāk veikt augļu dienās, sevišķi izvairoties to darīt lapu dienās. Kad nokusis sniegs un zeme jau ir apžuvusi – novāc no rudens palikušās kritušās lapas un mumificējušos auglīšus. Izlīdzina zālienā kurmju rakumus, ja tādi ir.

Sakņu dārzā.
Apkurināmās siltumnīcās sējas darbi jau rit pilnā sparā, kamēr neapkurināmās vēl tikai gatavo sezonai. Martā saules gaismas jau ir gana, lai uz palodzēm liktu stādus. Stādiem sēj baziliku un citus garšaugus, brokoļus, gurķus, papriku, salātus, tomātus, ziedkāpostus.

Neaizmirsīsim par zaļajiem lociņiem, kurus var iegūt vienkārši ieliekot sīpolu burciņā tā, lai saknīte saskartos ar ūdeni. Liekam uz palodzes un jau pēc dažām dienām tiksim pie pašu audzētiem zaļumiem.

Košumdārzā.
Martā kastītēs un podiņos uzsāk vasaras puķu sēšanu dēstiem. Mēneša sākumā vai vidū sēj balzamīnes, kohijas, lauvmutītes, petūnijas, salvijas, verbēnas, bet mēneša beigās – arī asteres, vasaras flokšus, puķu tabaku u.c. Aptuvenos sēšanas un dēstu stādīšanas laikus būtu jānolasa uz sēklu iepakojuma, jo dažādām šķirnēm tie var būt atšķirīgi.

Sējot ne tik svarīgi būtu ievērot, kādā zodiaka zīmē atrodas Mēness, bet vairāk skatīties, lai sējas laiks būtu augošā mēnesī, tuvāk pilnmēnesim, bet ne pašā pilnmēness dienā. To var darīt pat dažas dienas pēc pilnmēness, kas martā šogad iekrīt 12. datumā.

Par tabulu
Kā darboties ar kalendāru var lasīt šeit. Informāciju par mēness ciklu izmantošanu dārzkopībā var atrast rakstā “Mēness un dārzs“, kā arī rakstos par augļu, lapu, ziedu un sakņu dienām.

Mūsu veidotās tabulas veidošanā NETIEK izmantota vācu pētnieces Marijas Tūnas metodika, tāpēc ar atsevišķiem publicētiem dārza darbu kalendāriem var būt ievērojamas atšķirības.Dārza darbu kalendārs 2017. gada martam

Datums Mēness fāze Mēness zodiaka zīmēs Piezīmes
1 T Aaugļi
2 C Vr 09:43sakņu diena
3 Pt sakņu diena
4 S D 12:05ziedu diena
5 Sv  Aug 13:32 ziedu diena
6 P Vz 14:54lapu diena
7 O lapu diena
8 T L 18:45augļi
9 C augļi
10 Pt augļi
11 S J 00:07sakņu diena
12 Sv   Pilns 16:54 sakņu diena
13 P Sv 07:28ziedu diena
14 O ziedu diena
15 T Sk 17:11lapu diena
16 C lapu diena
17 Pt lapu diena Ģertrūdes diena – viena no tā sauktajām kukaiņu dienām. Pēc tautas ticējumiem šai dienā nedrīkst ne sēt ne stādīt.
18 S St 05:00augļi
19 Sv augļi
20 P Dilst 17:58 M 17:31sakņu diena
21 O sakņu diena Benedikta (Bindus) diena. Vēl viena kukaiņu diena. Nedrīkst no meža neko nest mājā.
22 T sakņu diena
23 C Ū 04:28ziedu diena
24 Pt ziedu diena
25 S Z 12:06lapu diena Pavasara Māras diena. Pēdējā no kukaiņu dienām. Šodien strādāt nebūtu ieteicams .
26 Sv lapu diena
27 P A 17:11augļi
28 O  Jauns 05:57 augļi Šī diena nav labvēlīga mājas un lauku darbiem
29 T Vr 18:48sakņu diena
30 C sakņu diena
31 Pt D 12:05ziedu diena

Tabulā izmantotie apzīmējumi: Zodiaka zīmes: A – Auns, Vr – Vērsis, D – Dvīņi, Vz – Vēzis, L – Lauva, J – Jaunava, Sv – Svari, Sk – Skorpions, St – Strēlnieks, M – Mežāzis, Ū – Ūdensvīrs, Z – Zivis

Autors: tava-pasaule.lv / Foto: pixabay.com
Kalendāra sastādīšanā izmantotie avoti: A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. ” Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”SAISTĪTIE RAKSTI:
Dārza darbi pēc mēness kalendāra Mēness kalendārs martam
Dārza darbi 2017. gada aprīlim

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *