Dārza darbu kalendārs 2017. gada jūnijam

Dārza darbu kalendārs 2017. gada jūnijam
Pēc neierasti aukstā un vēlā pavasara ir iesācies pirmais vasaras mēnesis. Saule Vēža zīmē ieies 21. jūnijā 7:24 no rīta, kad arī sāksies astronomiskā vasara. Tomēr fenoloģiskā un klimatiskā vasara parasti pienāk krietni ātrāk.

Dārza darbu kalendārs jūnijam

Laika apstākļi jūnijā

Mēneša vidējā gaisa temperatūra Latvijā ir no +13,5°C (Ventspilī, Kolkā) līdz +15,7 °C (Daugavpilī) un +16,2°C Rīgā. Augsnes virskārtas temperatūra parasti sasniedz 15-16°C, salīdzinot ar maiju, pieaug nokrišņu daudzums, sevišķi Latvijas austrumu rajonos. Jūnijā līdz Jāņiem vēl ir iespējamas arī salnas. Piemēram, 2013. gadā zāles virskārtā otrajā dekādē bija trīs naktis ar salnu līdz -1; -2 grādiem.

Dārza darbi

Tā kā jūnijā Latvijā zied vairums ziedaugu, to dēvē arī par ziedu mēnesi. Dārzkopjiem lielākais darbu apjoms ir saistīts ar augsnes irdināšanu, kaitēkļu apkarošanu, augu papildmēslošanu un laistīšanu. Mēneša otrajā pusē iekārto un pārrok komposta kaudzes, gatavo velēnu zemi. Šī gada vēlā pavasara dēļ, daļu maijā veicamo darbiņu droši vien būs nācies pārcelt uz jūniju. Atcerēsimies arī, ka jūnijs ir zelta laiks ārstniecības augu vākšanai.

Augļudārzā. Turpina veidot koku vainagus un krūmus, uzsienot vai atbalstot jaunos zarus. Pārbauda pavasara potējumus. Veic augļu koku un krūmu mēslošanu, aprok vai appļauj augļu koku apdobes. Jūnijā pastiprināta vērība jāpievērš slimību un kaitēkļu izplatības ierobežošanai augļudārzā.

Sakņu dārzā. Kaplē un irdina rindstarpas. Ravē un irdina dobes, pēc salnām laukā izstāda gurķus un ķirbjus, stāda vēlos kāpostus. Sēj melnos rutkus, galda bietes, kāļus; zirņus un sviesta pupiņas rudens ražai. Atkārtoti sēj dilles un salātus.

Košumdārzā. Pēc salnu izbeigšanās (parasti pēc 10. jūnija) izstāda tādus aukstumjūtīgus košumaugus, kā begonijas, cinnijas, dālijas, kannas, kreses, pelargonijas, petūnijas, salvijas, samtenes un puķu tabaku. Iznes ārā, dārzā telpaugus. Istabas augus novieto daļējo noēnotā, no vējiem aizsargātā vietā. Vasarā ziedošām ziemcietēm, kā arābēm un prīmulām, veic ceru dalīšanu.

Nepieciešamas gadījumā, tomēr pēc iespējas retāk, laista zālienu, vēlams lapu dienās.

Ievērosim atšķirību starp sēšanu un stādīšanu. Sējot ne tik ļoti ir jāseko tam, kādā zīmē atrodas Mēness un no tā izrietošais dalījums stihijās (ziedu, sakņu, augļu un lapu dienas), kā arī mūsu tabulā ar zaļu iezīmētais stādāmais laiks. Svarīgāk, lai sēšana notiktu augošā mēnesī tuvāk pilnmēnesim, vai neilgi pēc tā kulminācijas. Mazākā mērā tas attiecās arī uz stādīšanu (dēstiem). Senču ticējums, ka tās kultūras, kam raža ienākas virs zemes jāstāda augošā mēnesi, bet tās, kam zem – dilstošā, joprojām ir spēkā. Tabula palīdz atrast no labvēlīga laika vislabvēlīgāko, bet no nelabvēlīga – pieņemamu, jo mēs bieži neesam kungi pār savu laiku.

Par tabulu
Kā darboties ar kalendāru var lasīt šeit. Informāciju par mēness ciklu izmantošanu dārzkopībā var atrast rakstā “Mēness un dārzs“, kā arī rakstos par augļu, lapu, ziedu un sakņu dienām.

Mūsu veidotās tabulas veidošanā NETIEK izmantota vācu pētnieces Marijas Tūnas metodika, tāpēc ar atsevišķiem publicētiem dārza darbu kalendāriem var būt ievērojamas atšķirības.Dārza darbu kalendārs 2017. gada jūnijam

Datums Mēness fāze Mēness zodiaka zīmēs Piezīmes
1 C Aug 15:42 J sakņu diena
2 Pt sakņu diena
3 S Sv 03:04ziedu diena
4 Sv ziedu diena
5 P  Sk 13:46lapu diena
6 O lapu diena
7 T lapu diena
8 C St 01:59augļi
9 Pt  Pilns 16:09 augļi  Pilnmēnesī stādītais var izstīdzēt
10 S M 14:36sakņu diena
11 Sv sakņu diena
12 P sakņu diena
13 O Ū 02:45ziedu diena
14 T ziedu diena
15 C  Z 13:17lapu diena
16 Pt lapu diena
17 S  Dilst 14:32 A 20:55augļi
18 Sv augļi
19 P augļi
20 O Vr 00:53sakņu diena
21 T sakņu diena  Vasaras saulgrieži
22 C D 01:44ziedu diena
23 Pt ziedu diena  Zāļu diena
24 S  Jauns 05:30 Vz 01:07lapu diena  Šī diena nav labvēlīga mājas un lauku darbiem
25 Sv lapu diena
26 P L 01:06augļi
27 O augļi
28 T J 03:41sakņu diena
29 C sakņu diena
30 Pt Sv 10:02ziedu diena

Tabulā izmantotie apzīmējumi: Zodiaka zīmes: A – Auns, Vr – Vērsis, D – Dvīņi, Vz – Vēzis, L – Lauva, J – Jaunava, Sv – Svari, Sk – Skorpions, St – Strēlnieks, M – Mežāzis, Ū – Ūdensvīrs, Z – Zivis

Autors: tava-pasaule.lv / Foto: tava-pasaule.lv
Kalendāra sastādīšanā izmantotie avoti: A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. ” Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”SAISTĪTIE RAKSTI:
Dārza darbi pēc mēness kalendāra Mēness kalendārs jūnijam
Dārza darbu kalendārs 2017. gada jūlijam

 

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *