Dārza darbu kalendārs 2017. gada augustam

Dārza darbu kalendārs 2017. gada augustam

Nupat aizvadījām auksto nakšu rekordjūliju. Jācer, ka augusts – rudzu mēnesis – iepriecinās ar siltākiem laika apstākļiem, jo vēsais klimats ir kavējis kultūraugu attīstību. Tā no dārzeņiem pagaidām laba raža, šķiet, gaidāma vien kāpostiem un sīpoliem.
Dārza darbu kalendārs augustam

Laika apstākļi augustā

Latvijā augusts ir otrs siltākais gada mēnesis. Piekrastes rajonos gaisa temperatūra, salīdzinot ar jūliju, pat nedaudz pieaug. Arī absolūtais temperatūras rekords Latvijā ir fiksēts augustā: 2014. gada 4. augustā Ventspilī karstums sasniedza 37,8°C. Tomēr augustā naktis pamazām kļūst vēsākas un mēneša beigās jau ir iespējamas salnas.

Lai gan augustā pērkona negaisu skaits samazinās, tomēr nokrišņu daudzums ir gandrīz tikpat liels kā jūlijā.

Dārza darbi

Pēdējais vasaras mēnesis pirmām kārtām ir ražas laiks, kad dārzkopjiem jānovāc izaudzētais. Jāievēro, ka pēc mēness kalendāra uzglabāšanai paredzētos augļus, ogas un dārzeņus labāk novākt augšupejošā (nejaukt ar augošu!) mēnesī. Šīs dienas tabulā ir apzīmētas ar augšup vērstu bultiņu. Piemēram, laikā, kad dilstošs mēness atrodas Vērša zīmē, ir labi novākt sakņaugus. Šogad tas iekrīt 13. (no pēcpusdienas), 14., un 15. (līdz pieciem pēcpusdienā) datumos.

Bez tam 15. augusts ir Lielās Māras diena, kas pēc ticējumiem ir labvēlīga sīpolu noņemšanai.

Laistīšanai piemērotākās ir lapu dienas, bez tam jāizvērtē, cik tā vispār ir nepieciešama, jo pārlieku laistīšana augus , arī mauriņu, “izlutina” un tie nedzen saknes dziļumā.

Augļudārzā. Augustā ienākas vasaras āboli un bumbieri, agrās plūmes un pēdējie skābie ķirši. Ja tas vēl nav izdarīts, tad ražojošiem augļukokiem atbalsta zarus. Augļu dienās stāda avenes un zemenes.

Sakņu dārzā. No dārzeņiem novāc tomātus, gurķus, sīpolus, agros burkānus, kabačus, selerijas, galda bietes, pētersīļus un citus. Pusgatavos tomātus novieto lecektīs, siltumnīcās vai citās telpās nogatavināšanai. Augustā jāremontē un jādezinficē sakņu pagrabi; sakņu dienās mēslo un apstrādā augsni, pārrok un iekārto komposta kaudzes.

Laukā var izsēt skābenes un daudzgadīgos sīpolus. Izmantošanai rudenī sēj  dilles, salātus un rudens šķirņu redīsus.

Košumdārzā. Mēneša sākumā jāizrok, ja tie vēl nav novākti, hiacinšu, narcišu, tulpju un citu puķu sīpoli. Ar ceru dalīšanu var pavairot ziemciešu puķes: astilbes, flokšus, īrisus un peonijas. Augustā stāda un pārstāda mazās sīpolpuķes – krokusus, muskares, sniegpulkstenītes un vēlziedes. Apgriež dzīvžogus un dekoratīvos krūmus. Lapu dienās var sēt zālāju. Mēneša beigās ārā iznestos telpaugus pārvieto uz telpām.

Par tabulu

Kā darboties ar kalendāru var lasīt šeit. Informāciju par mēness ciklu izmantošanu dārzkopībā var atrast rakstā “Mēness un dārzs“, kā arī rakstos par augļu, lapu, ziedu un sakņu dienām.

Mūsu veidotās tabulas veidošanā NETIEK izmantota vācu pētnieces Marijas Tūnas metodika, tāpēc ar atsevišķiem publicētiem dārza darbu kalendāriem var būt ievērojamas atšķirības.
Dārza darbu kalendārs 2017. gada augustam

Datums Mēness fāze Mēness zodiaka zīmēs Piezīmes
1 O  St 15:01augļi
2 T augļi
3 C augļi
4 Pt M 03:37sakņu diena
5 S sakņu diena
6 Sv Ū 15:15ziedu diena Šī diena nav labvēlīga dārza darbiem
7 P  Pilns 21:10 ziedu diena Mēness aptumsums. Nelabvēlīga diena
8 O ziedu diena Šī diena nav labvēlīga dārza darbiem
9 T Z 00:56lapu diena
10 C lapu diena
11 Pt  A 08:22augļi
12 S augļi
13 Sv Vr 13:40sakņu diena
14 P sakņu diena
15 O  Dilst 04:15  D 17:06ziedu diena Lielās Māras diena – tradicionālā sīpolu ņemamā diena
16 T ziedu diena
17 C Vz 19:13lapu diena
18 Pt lapu diena
19 S L 20:55augļi
20 Sv augļi Šī diena nav labvēlīga dārza darbiem
21 P  Jauns 21:30  J 23:25sakņu diena Saules aptumsums. Nelabvēlīga diena.
22 O sakņu diena Šī diena nav labvēlīga dārza darbiem
23 T sakņu diena
24 C Sv 04:04ziedu diena
25 Pt ziedu diena
26 S Sk 11:53lapu diena
27 Sv lapu diena
28 P St 22:47augļi
29 O Aug 11:13 augļi
30 T augļi
31 C M 11:18sakņu diena

Tabulā izmantotie apzīmējumi: Zodiaka zīmes: A – Auns, Vr – Vērsis, D – Dvīņi, Vz – Vēzis, L – Lauva, J – Jaunava, Sv – Svari, Sk – Skorpions, St – Strēlnieks, M – Mežāzis, Ū – Ūdensvīrs, Z – Zivis

Autors: tava-pasaule.lv / Foto: tava-pasaule.lv

Kalendāra sastādīšanā izmantotie avoti: A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. ” Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”SAISTĪTIE RAKSTI:
Dārza darbi pēc mēness kalendāra
Mēness kalendārs augustam

3 komentāri
  1. 02/08/2017
    • tavapasaule 03/08/2017
  2. 24/08/2017

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *