Dārza darbu kalendārs 2016. gada martam

Dārza darbu kalendārs 2016. gada martam
Trešais gada mēnesis – marts, saukts arī par sērsnu mēnesi. Tā nosaukums cēlies no romiešu kara dieva Marsa (latīņu: Martis ģenitīvā) vārda un līdz Jūlija Cēzara kalendāra reformai ar to iesākās romiešu gads. Marts tiek uzskatīts par pirmo kalendāro pavasara mēnesi, kas pēdējos gados tiek novērots arī praktiski.

Astronomiskais pavasaris gan iestāsies tuvāk mēneša noslēgumam – 20. martā plkst. 06:30, kad Saule ieies Auna zīmē.

Dārza darbu kalendārs martam

Laika apstākļi martā

Martā dienas strauji kļūst garākas, līdz 20. martā diena ar nakti kļūst vienāda garuma, iezīmējot astronomiskā pavasara sākumu. Temperatūras svārstības martā ir visai lielas gan diennakts griezumā, kad dienā pakususī sniega virskārta naktīs bieži sasalst, veidojot plānu ledus garozu – sērsnu, gan arī mēneša gaitā. Marta aukstuma rekords tika uzstādīts 1942. gada 14. martā Ainažos, kad termometra stabiņš noslīdēja līdz -34,4 °C.  Bet nav retums arī siltas dienas; piemēram, pagājušogad turpat Ainažos 18. martā bija +15 grādu silts. Nokrišņu martā ir maz – tas ir otrs sausākais mēnesis pēc februāra.

Dārza darbi

Augļu dārzā uz marta beigām, ja vairs nav gaidāmi lieli mīnusi, var sākt apgriezt augļu koku un krūmu zarus – bojātos un nokaltušos, kā arī veidot vainagus.  To pašu dara ar dekoratīvajiem krūmiem. Atcerēsimies, ka visus griešanas darbus labāk veikt augļu dienās, sevišķi izvairoties to darīt lapu dienās. Kad nokusis sniegs un zeme jau ir apžuvusi – novāc no rudens palikušās kritušās lapas un mumificējušos auglīšus; ja tādi ir – izlīdzina zālienā kurmju rakumus.

Apkurināmās siltumnīcās sējas darbi jau rit pilnā sparā, kamēr neapkurināmās vēl tikai gatavo sezonai. Martā saules gaismas jau ir gana, lai uz palodzēm liktu stādus. Stādiem sēj baziliku un citus garšaugus, brokoļus,  gurķus, papriku, salātus, tomātus, ziedkāpostus, protams, arī puķes. Mēneša sākumā sēj, piemēram, balzamīnes, kohijas, petūnijas, salvijas, verbēnas, bet mēneša beigās – asteres, vasaras flokšus, puķu tabaku u.c. Neaizmirsīsim par zaļajiem lociņiem, kurus var iegūt vienkārši ieliekot sīpolu burciņā tā, lai saknīte saskaras ar ūdeni. Liekam uz palodzes un jau pēc dažām dienām tiksim pie pašu audzētiem zaļumiem.

Sējot ne tik svarīgi būtu ievērot, kādā zodiaka zīmē atrodas Mēness, bet vairāk skatīties, lai sējas laiks būtu augošā mēnesī, tuvāk pilnmēnesim, bet ne pašā pilnmēness dienā (turklāt marta pilnmēnesī šogad ir aptumsums). To var darīt pat dažas dienas pēc pilnmēness, kas notiek 23. martā.

Par tabulu
Kā darboties ar kalendāru var lasīt šeit. Informāciju par mēness ciklu izmantošanu dārzkopībā var atrast rakstā “Mēness un dārzs“, kā arī rakstos par augļu, lapu, ziedu un sakņu dienām.

Mūsu veidotās tabulas veidošanā NETIEK izmantota vācu pētnieces Marijas Tūnas metodika, tāpēc ar atsevišķiem publicētiem dārza darbu kalendāriem var būt ievērojamas atšķirības.
Dārza darbu kalendārs 2016. gada martam

Datums Mēness fāze Mēness zodiaka zīmēs Piezīmes
1 O St 01:56augļi
2 T Dilst 01:56 augļi
3 C M 12:01sakņu diena
4 Pt sakņu diena
5 S Ū 18:22ziedu diena
6 Sv ziedu diena
7 P Z 21:08lapu diena
8 O lapu diena
9 T Jauns 03:54 A 21:40augļi Šī diena nav labvēlīga mājas un lauku darbiem
10 C augļi
11 Pt Vr 21:44sakņu diena
12 S sakņu diena
13 Sv D 23:03ziedu diena
14 P ziedu diena
15 O  Aug 19:03 ziedu diena
16 T Vz 02:56lapu diena
17 C lapu diena Ģertrūdes diena – viena no tā sauktajām kukaiņu dienām. Pēc tautas ticējumiem šai dienā nedrīkst ne sēt ne stādīt.
18 Pt L 09:54augļi
19 S augļi
20 Sv J 19:39sakņu diena
21 P sakņu diena Benedikta (Bindus) diena. Vēl viena kukaiņu diena. Nedrīkstot no meža nekā nest mājā.
22 O sakņu diena
23 T  Pilns 14:01 Sv 07:23ziedu diena Šī diena nav labvēlīga mājas un lauku darbiem.
24 C ziedu diena
25 Pt Sk 20:09lapu diena Pavasara Māras diena. Pēdējā no kukaiņu dienām. Šodien strādāt nebūtu ieteicams .
26 S lapu diena
27 Sv lapu diena
28 P St 09:46augļi
29 O augļi
30 T M 20:45sakņu diena
31 C Dilst 18:17 sakņu diena

Tabulā izmantotie apzīmējumi: Zodiaka zīmes: A – Auns, Vr – Vērsis, D – Dvīņi, Vz – Vēzis, L – Lauva, J – Jaunava, Sv – Svari, Sk – Skorpions, St – Strēlnieks, M – Mežāzis, Ū – Ūdensvīrs, Z – Zivis

Autors: tava-pasaule.lv / Foto: pixabay.com
Kalendāra sastādīšanā izmantotie avoti: A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. ” Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”

SAISTĪTIE RAKSTI:
Dārza darbi pēc mēness kalendāra Mēness kalendārs martam
Dārza darbu kalendārs februārim Dārza darbu kalendārs aprīlim

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *