Dārza darbu kalendārs 2016. gada augustam

Dārza darbu kalendārs 2016. gada augustam

Astotais gada mēnesis – augusts – ir nosaukts par godu Senās Romas pirmajam imperatoram Augustam Oktaviānam. Senāk latvieši to sauca par rudzu mēnesi, kas sasaucas ar to, kā tas joprojām tiek dēvēts vairākās citās valodās. Piemēram, somu Elokuu (“maizes mēnesis”) vai lietuviešu Rugpjūtis (“rudzu pļauja”).


Dārza darbu kalendārs augustam

Laika apstākļi augustā

Kā jau rakstījām pagājušogad, tad Latvijā augusts ir otrs siltākais gada mēnesis. Piekrastes rajonos gaisa temperatūra, salīdzinot ar jūliju, pat nedaudz pieaug. Arī absolūtais temperatūras rekords Latvijā ir fiksēts augustā: 2014. gada 4. augustā Ventspilī karstums sasniedza 37,8°C. Tomēr augustā naktis pamazām kļūst vēsākas un mēneša beigās jau ir iespējamas salnas.

Lai gan augustā pērkona negaisu skaits samazinās, tomēr nokrišņu daudzums ir gandrīz tikpat liels kā jūlijā.

Dārza darbi

Pēdējais vasaras mēnesis pirmām kārtām ir ražas laiks, kad dārzkopjiem jānovāc izaudzētais. Jāievēro, ka pēc mēness kalendāra uzglabāšanai paredzētos augļus, ogas un dārzeņus labāk novākt augšupejošā (nejaukt ar augošu!) mēnesī. Šīs dienas tabulā ir apzīmētas ar augšup vērstu bultiņu. Laistīšanai piemērotākās ir lapu dienas, bez tam jāizvērtē, cik tā vispār ir nepieciešama, jo pārlieku laistīšana augus “izlutina” un tie nedzen saknes dziļumā.

Augļudārzā. Augustā ienākas vasaras āboli un bumbieri, agrās plūmes un pēdējie skābie ķirši. Ja tas vēl nav izdarīts, tad ražojošiem augļukokiem atbalsta zarus. Augļu dienās stāda avenes un zemenes.

Sakņu dārzā. No dārzeņiem novāc tomātus, gurķus, sīpolus, agros burkānus, kabačus, selerijas, galda bietes, pētersīļus un citus. Pusgatavos tomātus novieto lecektīs, siltumnīcās vai citās telpās nogatavināšanai. Augustā jāremontē un jādezinficē sakņu pagrabi; sakņu dienās mēslo un apstrādā augsni, pārrok un iekārto komposta kaudzes.

Laukā var izsēt skābenes un daudzgadīgos sīpolus. Izmantošanai rudenī sēj  dilles, salātus un rudens šķirņu redīsus.

Košumdārzā. Mēneša sākumā jāizrok, ja tie vēl nav novākti, hiacinšu, narcišu, tulpju un citu puķu sīpoli. Ar ceru dalīšanu var pavairot ziemciešu puķes: astilbes, flokšus, īrisus un peonijas. Augustā stāda un pārstāda mazās sīpolpuķes – krokusus, muskares, sniegpulkstenītes un vēlziedes. Apgriež dzīvžogus un dekoratīvos krūmus. Lapu dienās var sēt zālāju. Mēneša beigās ārā iznestos telpaugus pārvieto uz telpām.

Par tabulu

Kā darboties ar kalendāru var lasīt šeit. Informāciju par mēness ciklu izmantošanu dārzkopībā var atrast rakstā “Mēness un dārzs“, kā arī rakstos par augļu, lapu, ziedu un sakņu dienām.

Mūsu veidotās tabulas veidošanā NETIEK izmantota vācu pētnieces Marijas Tūnas metodika, tāpēc ar atsevišķiem publicētiem dārza darbu kalendāriem var būt ievērojamas atšķirības.
Dārza darbu kalendārs 2016. gada augustam

Datums Mēness fāze Mēness zodiaka zīmēs Piezīmes
1 P Vzlapu diena
2 O  Jauns 23:44 L 04:12augļi Šī diena nav labvēlīga dārza darbiem
3 T augļi
4 C J 10:34sakņu diena
5 Pt sakņu diena
6 S Sv 19:56ziedu diena
7 Sv ziedu diena
8 P ziedu diena
9 O Sk 07:51lapu diena
10 T Aug 21:21 lapu diena
11 C St 20:24augļi
12 Pt augļi
13 S augļi
14 Sv M 07:11sakņu diena
15 P sakņu diena
16 O Ū 14:52ziedu diena
17 T ziedu diena
18 C Pilns 12:26 Z 19:34lapu diena Pilnmēnesī stādītais var izstīdzēt
19 Pt lapu diena
20 S A 22:18augļi
21 Sv augļi
22 P augļi
23 O Vr 00:19sakņu diena
24 T sakņu diena
25 C Dilst 06:41 D 02:40ziedu diena
26 Pt ziedu diena
27 S Vz 06:06lapu diena
28 Sv lapu diena
29 P L 11:11augļi
30 O augļi
31 T J 18:22sakņu diena

Tabulā izmantotie apzīmējumi: Zodiaka zīmes: A – Auns, Vr – Vērsis, D – Dvīņi, Vz – Vēzis, L – Lauva, J – Jaunava, Sv – Svari, Sk – Skorpions, St – Strēlnieks, M – Mežāzis, Ū – Ūdensvīrs, Z – Zivis

Autors: tava-pasaule.lv / Foto: pixabay.com

Kalendāra sastādīšanā izmantotie avoti: A.Semjonova, O.Šuvalova “Mēness kalendārs ikdienas dzīvē”, Паунггер И., Поппе Т. ” Всё в нужный момент”, R. Engelke “Dārza darbi saskaņā ar Mēness ritmiem”

SAISTĪTIE RAKSTI:
Dārza darbi pēc mēness kalendāra Mēness kalendārs augustam
Dārza darbu kalendārs 2017. gada augustam

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *