Baltā panātre – asins attīrītāja un sievietes veselības sakārtotāja. Pielietojums ārstniecībā, receptes.

Salīdzinājumā ar parasto lielo nātri, kas nežēlīgi sadzeļ katru, kurš uzdrošinās to patraucēt, tai līdzīgā baltā panātre šķiet kā maiguma iemiesojums – mīkstas, maigas lapiņas, balti vai bāli dzeltenīgi ziediņi un vilinoši reibinoša smarža.

Baltā panātre ir Latvijā ļoti izplatīts daudzgadīgs vidēja lieluma (līdz 60 cm) lūpziežu jeb panātru dzimtas lakstaugs. Aug dārzos, sētmalās, ceļmalās, laukos, veidojot lielākus vai mazākus grupējumus. Latīniskais nosaukums – Lamium album, senatnē tika saukta arī par čupsteni. Krieviski populārākie nosaukumi – крапива глухая, яснотка белая, angliski – white dead-nettle.

Baltā panātre

Iedarbība un efekti

Augam piemīt tonizējoša, pretalerģiska, pretiekaisuma, savelkoša, asins attīroša un cukura līmeni pazeminoša iedarbība. Bez tam tas ir bagāts ar antioksidantiem.

Baltās panātres ziedi satur flavonoīdus, gļotvielas, ēteriskās eļļas, holīnu, histamīnu. Lakstu drogā ir flavonoīdi, miecvielas, gļotvielas, saponīni, organiskās skābes.
Baltā panātre – asins attīrītāja un sievietes veselības sakārtotāja.
Ievākšana, uzglabāšana

Ārstnieciskos nolūkos ievāc baltās panātres ziediņus, izplūcot tos no ziedgultnēm vai nogriež visu auga lakstu kopā ar izplaukušajiem un neizplaukušajiem ziediem. Augs sāk ziedēt maijā un zied reizēm pat līdz oktobrim. Nopļaujot, baltā panātre ātri vien ataug un ir atkal ievācama. Tātad augu var vākt visu vasaru līdz pat rudenim.

Žāvē ēnā, izklājot plānā kārtā un ik pa laikam apmaisot. Izžuvis augs ļoti ātri uzsūc mitrumu, tāpēc droga jāglabā labi noslēgtā traukā. Uzglabāšanas ilgums – ne vairāk kā 2 gadi.

Pielietošana, receptes
  • Baltā panātre ir ļoti vērtīgs augs tieši sievietēm, jo to ziedus plaši izmanto ginekoloģisko problēmu novēršanai, pret dzemdes asiņošanu, baltajiem ziediem, mēnešreižu regulēšanai.
  • To pielieto urīnsistēmas slimību ārstēšanai.
  • Pret bezmiegu un nervu pārslodzi.
  • Tā kā augam ir asins attīroša iedarbība, tad tas tiek izmantots arī ādas slimību un alerģijas ārstēšanai – pret niezi, alerģiskiem izsitumiem, pinnēm, furunkuliem, ekzēmu.

Universālā recepte Nr 1. Uzlējums: 2 ēdamkarotes kaltētu ziedu apej ar 2 glāzēm verdoša ūdeni. Ļauj ievilkties 40 minūtes, izkāš un izdzer dienas laikā.

Vai recepte Nr 2: kaltētos ziedus saberž pulverī un lieto pa naža galam 3 reizes dienā ēšanas laikā.

Ādas slimību ārstēšanai var izmantot arī lakstu novārījumu, lietojot to gan ārīgi kompresēm un apmazgājumiem, gan iekšķīgi:

Recepte Nr 3. Novārījums: 2 ēdamkarotes kaltētu lakstu aplej ar 2 glāzēm verdoša ūdens un vāra uz lēnas uguns 10 minūtes. Pusstundu ļauj ievilkties, tad nokāš un lieto pa ēdamkarotei 5 reizes dienā.

Recepte Nr 4. Kompleksā tēja asins attīrīšanai pret izsitumiem, pinnēm, furunkuliem, augoņiem: ņem vienādās daļās balto nātri, trejkrāsu vijolīti, trejdaivu sunīša lakstus un zemeņu lapas. 1 ēdamkaroti kaltētu augu maisījuma aplej ar glāzi verdoša ūdens, vāra uz lēnas uguns 10 minūtes. Atstāj uz 40 minūtēm ievilkties. Izkāš un dienas laikā izdzer.

Agri pavasaros baltās panātres jaunos lakstus kopā ar citām nezālēm lieto vitamīnu salātos. Bet visu vasaru ēdiena bagātināšanai salātos var izmantot jau pieauguša auga lapas, kā arī pievienot tās aukstajām zupām un blenderēt zaļajos kokteiļos.

© Tava-pasaule.lv
Teksts un foto: Kristīne Kleinberga-Ankrava
Publicēts 06.06.2017./ Atjaunināts 03.06.2020.
Atsauce: H. Rubine, V. Eniņa “Ārstniecības augi”
Citējot, jānorāda aktīva saite. Pārpublicēšanai nepieciešama rakstiska atļauja!
SAISTĪTIE RAKSTI:
Ārstniecības augi Māllēpes. Efekti, iedarbība, pielietojums.
Mēness kalendārs 2021 Atslodzes dienas 2021
Ātrie mazsālītie gurķi Ziedi uzturā – ēdamais skaistums

2 komentāri
  1. 24/05/2020
    • 24/05/2020

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *