6 personīgās efektivitātes likumi

Personīgā efektivitāte ir tā, kas nosaka cik ātrā laika posmā cilvēks realizē savas ieceres un sasniedz izvirzītos mērķus. Ja mērķi netiek sasniegti, tas nozīmē, ka personīgā efektivitāte ir zema.

Ir vairākas lietas, kas mums traucē darboties ražīgi un produktīvi. Kā galvenie iemesli „tukšgaitai” varētu būt gan slinkums, gan disciplīnas trūkums, gan nepietiekoša motivācija, gan daudz kas cits. Īpaši aktuāls šis jautājums ir brīvo profesiju pārstāvjiem: māksliniekiem, rakstniekiem, frīlanseriem – kā arī visiem tiem, kam pašiem jāiemācās sevi vadīt, motivēt un disciplinēt, lai sasniegtu savā darbā labus rezultātus.
Personīgā efektivitāte. 6 likumi

Kā darboties efektīvāk?

Jo augstāka ir personīgā efektivitāte, jo labākus sasniegumus ir iespējams iegūt jebkurā dzīves jomā. Lūk, daži praksē pārbaudīti paņēmieni savas produktivitātes paaugstināšanai:

1. Plānošana. Tas nav nekāds jaunums vai atklājums, ka plānošanai ir milzīga nozīme, bet vai daudzi to dara? Nepietiek ar to vien, ka mēs sev prātā izdomājam, ko rīt darīsim. Vai arī sarakstām darāmos darbus uz maziem stikeriem, kuri tad mētājas pa visām malām vai arī drīzi vien kaut kur nozūd.

Lai lietas notiktu, visiem plānotajiem darbiem jābūt ierakstītiem plānotājā. Vēlams tādā secībā, ka grūtākie vispirms un tad visi pārējie. Sarakstu nākamai dienai labāk stādīt iepriekšējās dienas vakarā, lai smadzenes pa nakti var „apstrādāt” informāciju un sagatavoties gaidāmajām aktivitātēm.

Braiena Treisija 10 mērķu metode

Lasiet arī šo: Braiena Treisija 10 mērķu metode

2. Darīšana. Ja darbi ir saplānoti, tie ir jādara. Tieši tad, kad ieplānots tos darīt. Bez nekādām atrunām, vilcināšanās un atlikšanas ar vārdiem – ”vēlāk”.

Ne velti ir teiciens: „Ja iesi pa ceļu, kas saucas “vēlāk”, nonāksi vietā, kas saucas “nekad”.

Ir kāda interesanta teorija, ko izvirzījis vācu rakstnieks un biznesa treneris Bodo Šēfers – ja 72 stundu laikā pēc mērķa izvirzīšanas vai plāna sastādīšanas nekas netiek darīts lai to realizētu, tad visdrīzākais, ka tas viss tā arī paliks tikai ideju un ieceru līmenī.

3. Koncentrēšanās. Kad darbs ir iesākts, visa uzmanība jāveltī tikai tam. Spēja koncentrēt savu uzmanību vienā virzienā ir ļoti vērtīga īpašība, ko var trenēt un attīstīt. Katru reizi, kad gribas novērsties uz blakuslietām, papļāpāt pa telefonu vai pasērfot internetā, pajautā sev, kas šobrīd ir svarīgāk.

Kur pazūd laiks: laika zagļu TOPs

Jūs varētu interesēt arī šis raksts: laika zagļu TOPs

4.Neatlaidība. Jebkuram ir iespēja kļūt par profesionāli savā izvēlētajā jomā. Viss, kas ir jādara, ir jāveic konkrētās darbības vēl un vēl līdz tās ir noslīpētas līdz perfektumam.

Lai sprinteris varētu noskriet savu distanci pēc iespējas ātrāk, tam tā būs jānoskrien simtiem reižu. Tikai tā viņš var cerēt uz panākumiem. Ar katru nākamo mēģinājumu rezultāts būs labāks par iepriekšējo.

5. Attīstība un sevis izglītošana. Dzīve nestāv uz vietas. Katru dienu pasaulē tiek atklāts kas jauns un interesants. Pašizglītošanās ir vēl viens veids, kā nodrošināt sevi ar jaunām, kreatīvām idejām, nezaudēt radošumu un būt efektīviem.

Tieši radošums ir tas, kas motivē mūs darboties un tiekties uz jaunām virsotnēm. Nekad nav par vēlu iemācīties, piemēram, gleznot, muzicēt vai apgūt kādu svešvalodu un varbūt pat iegūt jaunu profesiju.

Kā ātri apgūt svešvalodu: 10 padomi

Citi lasa: 10 padomi, kā ātri apgūt svešvalodu

6. Atpūta. Esam nonākuši līdz vispatīkamākajam punktam. Laba, kvalitatīva atpūta ir tikpat svarīga kā pats darbs. Var protams ilgi un smagi strādāt, nodzenot sevi līdz pilnīgam spēku izsīkumam un depresijai, bet tā rezultātā kritīsies gan darba ražīgums, gan arī personīgā efektivitāte.

Protams, darbaholiķi šim viedoklim varētu nepiekrist, bet tomēr pēc mediķu teiktā, atpūta ir nepieciešama visiem, arī tiem, kas pieraduši daudz un smagi strādāt.

Vislabāk atpūsties un atjaunot spēkus palīdz darbības maiņa – ja darbs saistīts ar fizisko piepūli, tad lai atpūstos var pievērsties kādām intelektuālām nodarbēm un hobijiem. Savukārt, ja darba diena paiet birojā, sēžot pie datora, tad labākā atpūta būs izkustēšanās un fiziskās aktivitātes.

Mēness un fiziskās aktivitātes

Lasiet arī šo: Mēness un fiziskās aktivitātes

Laba, pilnvērtīga atpūta ļaus arī profesionālajā jomā darboties aktīvi, mērķtiecīgi un efektīvi.

© 2015, Kristīne Kleinberga-Ankrava.
Citējot, jānorāda aktīva saite. Pārpublicēšanai nepieciešama rakstiska atļauja!
SAISTĪTIE RAKSTI:
16 padomi panākumu gūšanai 18 paradumi pozitīvai dzīvei
Kā mainīt dzīvi 1 mēneša laikā Kā iemācīties celties agrāk

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *