3 jautājumi dzīves sakārtošanai. Iesaka psihoterapeits

Psihoterapeits Arkādijs Pancs ( 1955-2013 ) ir ļoti skaisti izteicies, ka psihoterapija tā ir nevis dvēseles ārstēšana, bet ārstēšana AR dvēseli. Kādas iespējas mums sniedz psihoterapija, kā ar tās palīdzību kļūt laimīgākam un kā patstāvīgi uzrīkot psihoterapijas seansu mājas apstākļos? Par to šajā rakstā.

Ir plaši izplatīts viedoklis, ka psihoterapeitus un psihoanalītiķus apmeklē tikai tie, kam ir nopietni psihiskie traucējumi vai arī tie, kam vairāk nekā cita nav ko darīt. Bet patiesībā psihoterapija ir noderīga jebkuram normālam cilvēkam.

Psihoterapija palīdz dziļāk izprast savu dzīvi, jūtas, domas, rīcību un veiksmīgi risināt dzīves izvirzītos uzdevumus, kā arī apzināties savas dziļi zemapziņā apslēptās vēlmes un atrast ceļus to piepildījumam. Līdz ar to var teikt, ka tā palīdz cilvēkam kļūt laimīgākam un visādā ziņā veiksmīgākam.

3 jautājumi dzīves sakārtošanai. Iesaka psihoterapeits

Kādos gadījumos psihoterapija ir īpaši noderīga?

  • Ja ir sajūta, ka „kūņājaties” uz vietas, netiekot uz priekšu vai atkārtojot vienu un to pašu kļūdu vairākas reizes.
  • Ja nespējat izveidot siltas un tuvas attiecības vai esat iestrēdzis kādā ilgstošā konfliktā.
  • Ja jūs ir piemeklējusi radošā krīze.
  • Ja dzīve sāk likties garlaicīga, bezjēdzīga un pelēka.
  • Ja arvien biežāk atrodaties nomāktā stāvoklī, izjūtot nepamatotas skumjas, trauksmi vai aizkaitinājumu.
  • Ja regulāri kaitina viss: cilvēki, laika apstākļi, un pat lietas un priekšmeti izraisa aizkaitinājumu un dusmu lēkmes.
  • Ja ir zems pašvērtējums vai jūtaties kā strupceļā, nesaprotot, ko no dzīves gribat.

Lai saprastu, kā tiekat galā ar savu dzīvi, kas tajā labs, kas slikts, apzinātos savus patiesos mērķus un vajadzības, var aiziet pie psihoterapeita. Bet kā iesaka pats psihoterapeits, tad var arī reizi mēnesī noziedot kādu pusstundu laika un sarīkot apzinātu savas dzīves „monitoringu”, uzdodot sev 3 svarīgus jautājumus.

3 jautājumi dzīves sakārtošanai. Iesaka psihoterapeits

Pirmais jautājums. VAI JŪS ESAT LAIMĪGS?

Šis jautājums var izraisīt pretrunīgas reakcijas. Sākot no „Vai vispār laime ir iespējama?” līdz „Man nav laika domāt par tādām muļķībām.”

Kā ir teicis Arkādijs Pancs, jautājuma galvenais mērķis – likt aizdomāties par to, ka laime IR iespējama, ciešanas nav obligātas, bet nepatikšanas ir pārejošas.

Otrais jautājums. KĀPĒC JŪS ATRODATIES TUR, KUR ATRODATIES?

Kāpēc esmu šajā darbā, šajā amatā? Šajās attiecībās, ģimenē, valstī, pilsētā, mājā, dzīvoklī? Šajā attīstības posmā?

Vai man šeit patīk? Vai nepatīk?

Ja nepatīk, tad kas traucē mainīt situāciju? Atrast citu darbu, mainīt dzīvesvietu?

Atbildes uz šo jautājumu palīdz tikt skaidrībā par to, kurā jomā jums viss ir kārtībā, bet kurā varētu būt arī labāk.

Trešais jautājums. VAI JUMS PATĪK TAS, KO JŪS DARĀT IKDIENĀ?

Šeit ietilpst visas tās lietas, ar ko mēs nodarbojamies ikdienā: sākot no darba lietām un beidzot ar seksu. Šeit ietilpst gan trauku mazgāšana, gan internetā pavadāmais laiks, televizora skatīšanās, grāmatu lasīšana, sarunas utt.

Atbildes uz šo jautājumu parāda, kā mēs mijiedarbojamies ar apkārtējo pasauli un cilvēkiem. Un kas no šī mijiedarbības mums ir patīkams un noderīgs, bet, kas – kaitīgs.

Ideālā gadījumā mums var patikt mūsu rīcība un tās rezultāts. Piemēram, ja ir interesants un turklāt labi apmaksāts darbs. Šajā gadījumā mēs priecājamies gan par pašu procesu, gan par tā rezultātu.

Gadās, ka process ir tik aizraujošs, ka rezultāts ir mazāk svarīgs un cilvēks gatavs strādāt par mazāku algu, toties gūst gandarījumu un prieku no paša procesa, darbības. Vai otrādi – darbs nav diez ko interesants, bet var pieciest, jo ir laba alga.

Bet gadās arī tā, ka ne process, ne rezultāts nesagādā nekādu prieku. Piemēram, nepatīkams darbs un papildus tam vēl niecīga alga. Ja ar iepriekšējiem variantiem vēl ir iespējams sadzīvot, tad šeit ir nopietni jādomā, ko darīt lietas labā.

Šie ir trīs jautājumi, kurus psihoterapeits A. Pancs iesaka sev uzdot ik pa laikam, lai saprastu, kas notiek ar mūsu dzīvi un to, cik laimīgi vai nelaimīgi patiesībā esam. Godīgi uz tiem atbildot, kļūst skaidrāk saredzams vai kustamies pareizā virzienā vai arī pienācis laiks kaut ko mainīt.

Laime ir iespējama, ciešanas nav obligātas, bet nepatikšanas ir pārejošas.

Kristīne Kleinberga-Ankrava pēc A.Panca grāmatas “Sarunas par laimi” materiāliem. / 13.03.2017.

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *