10 padomi, kā ātri apgūt svešvalodu

Valodu prasme ir milzīga vērtība, kas paplašina redzesloku, ļauj iepazīt citu tautu kultūru, iegūt jaunus draugus vai atrast interesantu un aizraujošu darbu. Kato Lomba, ungāru izcelsmes rakstniece un tulkotāja, sniedz padomus, kā ātri apgūt svešvalodu. Viņas ieteikumos der ieklausīties, jo šī sieviete lielākoties pašmācības ceļā ir apguvusi vairāk kā 16 valodas.

Lomb Kató, (1909-2003)

Kato Lomba

Kato Lomba (Lomb Kató, 1909-2003) – viena no pirmajām sinhronā tulkojuma amata pratējām.  Dzimusi 8. februārī.  Saules zodiaka zīme – Ūdensvīrs.

Plašu popularitāti ieguvusi, pateicoties savām unikālajām svešvalodu apgūšanas iemaņām. Viņa varēja brīvi runāt, lasīt un rakstīt ungāru, krievu, angļu, franču, vācu valodās.

Saprata un mācēja izteikties itāļu, spāņu, japāņu, ķīniešu, poļu valodās. Ar vārdnīcas palīdzību lasīja arī bulgāru, dāņu, rumāņu, slovāku, ukraiņu, latīņu valodās.

90 gadu vecumā šī apbrīnojamā sieviete iesāka mācīties un cerēja apgūt arī ebreju un arābu valodas. Līdz pat pašai nāves stundai viņas prāts esot bijis ass un atmiņa nevainojama.

Pēc izglītības fiziķe un ķīmiķe, Kato Lomba jau no agras jaunības esot aizrāvusies ar svešvalodām un visu mūžu ir veltījusi to apgūšanai, turklāt patstāvīgi, pašmācības ceļā.

Savas metodes viņa apraksta grāmatā “Kā es mācos valodas” (angļu val. Polyglot: How I Learn Languages). To pamatā bija “pilnīga gremdēšanās valodā”: gramatikas apgūšana paralēli ar oriģināltekstu lasīšanu un biežāk izmantojamo frāžu mācīšanos no galvas.

Valodu apgūšanā svarīgākais ir interese un motivācija.

Viņa uzskatīja, ka valodu apgūšanā svarīgākais ir interese un motivācija. Pēc viņas domām tas, kāpēc daži cilvēki iemācās valodas vieglāk, bet citiem tas tik vienkārši neizdodas, ir atkarīgs no patērētā laika, cilvēka kopējā izglītības līmeņa un dažām ar vecumu saistītām uztveres un atmiņas īpatnībām, bet nekādā ziņā ne no „apdāvinātības” vai kādām citām īpašām iedzimtām spējām.
Kā ātri apgūt svešvalodu: 10 padomi

10 padomi, kā ātri apgūt svešvalodu

1. Apgūsti valodu katru dienu. Lai tās būtu kaut vai tikai 10 minūtes, bet tam ir jānotiek regulāri. Vislabāk valodas mācīties no rīta.

2. Ja entuziasms un vēlme mācīties ātri noplok un kļūst garlaicīgi, tad jāizdomā kā pamainīt mācīšanās formu. Piemēram, ja tiek studēta vārdnīca, tad varbūt to nolikt malā un paklausīties kādu audio vai video ierakstu.

3. Nekad nevajag atsevišķus vārdus „zubrīt” un „kalt galvā”, atraujot no konteksta, jo tieši kontekstuālās asociācijas palīdz vieglāk atcerēties vajadzīgos vārdus. Piemēram, ja iemācās vārdu salikumu „sunny day”, tad viens vārds automātiski izsauks atmiņā arī otru.

4. Pieraksti atsevišķi visas „gatavās frāzes”, kuras ir iespējams izmantot visdažādākajās situācijās.

5. Centies domās tulkot visu, ko vien iespējams: reklāmas saukļus, afišu, avīžu uzrakstus, nejauši dzirdētās frāzes, atsevišķus dziesmu vārdus utt. Šis vingrinājums lieliski trenē domāšanu un palīdz to turēt pastāvīgā tonusā.

6. Pamatīgi mācīties ir jēga tikai to, kas ir 100% pareizi. Nevajag pārlasīt savus neizlabotos melnrakstus un vēl jo vairāk – mācīties tur sarakstīto no galvas, ja nav pārliecības par rakstītā pareizību. Vairākkārtīgi lasot nepareizi uzrakstīto, tas nosēdīsies atmiņā un no tā būs ļoti grūti atbrīvoties.

7. Gatavās frāzes un idiomas centies pierakstīt vienskaitļa pirmās personas formā. Piemēram: “I am only pulling your leg” (Es tevi tikai kaitinu).

8. Svešvalodas apgūšana jāuztver kā cietokšņa ieņemšana – triecienuzbrukums jāveic no visām pusēm vienlaicīgi: avīžu lasīšana, audio ierakstu klausīšanās, videoierakstu, filmu (bez dublēšanas) skatīšanās, lekciju, kas notiek attiecīgajā svešvalodā, apmeklēšana, mācību materiālu studēšana, satikšanās vai komunicēšana ar paziņām – valodas nesējiem.

9. Nebaidies runāt, nebaidies kļūdīties. Prasi, lai tavas kļūdas izlabo. Un galvenais: neuztraucies un neapvainojies, kad tev tiešām sāks norādīt uz nepilnībām. Tas ir normāli un tas ir labojams.

10. Tici tam, ka neskatoties ne uz ko, tu savu mērķi sasniegsi. Tici tam, ka tev ir nesalaužama griba. Pārliecini sevi par to, ka esi apveltīts ar neparastām valodu apgūšanas prasmēm. Pat, ja tu sāc šaubīties par savām spējām (un noteikti būs brīži, kad tā notiks) – vienkārši sāc domāt par to, ka esi pietiekami gudrs, lai apgūtu tādu nieku, kā kaut kāda tur svešvaloda.

Grūtākajos brīžos, kad apgūstamā viela tomēr nepadodas, tu vari sākt lamāt vārdnīcas un pat pašu valodu, bet atceries, ka visgrūtākā valoda ir tava dzimtā. Un, ja jau reiz esi to iemācījies, tad tu vari apgūt jebkuru. Un tad tā lieta aizies.

© 2016, Kristīne Kleinberga-Ankrava.
Papildināts un atjaunināts 2021.gada janvārī.
Citējot, jānorāda aktīva saite. Pārpublicēšanai nepieciešama rakstiska atļauja!

Materiāla sagatavošanā izmantotais avots: ru.wikipedia.org

Attēli: en.wikipedia.org, pixabay.com


Interesants resurss, kur mācīties svešvalodas tiešsaistē bez maksas:

www.50languages.com – 50 LANGUAGES piedāvā visu, kas nepieciešams, lai apgūtu kādu jaunu svešvalodu – tiešsaistes kursus, aplikācijas, zināšanu pārbaudes, spēles, vārdnīcas, vārdu kartiņas un daudz ko citu.
SAISTĪTIE RAKSTI:
Laika zagļu TOPs Kā iemācīties celties agrāk
16 padomi panākumu gūšanai Afirmācijas – pozitīvie apgalvojumi
Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *